Vücudunuzdaki kalsiyumun %99’u kemikleriniz ve dişlerinizdedir. Mineral açısından son derece zengin olan süt aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Süt, güçlü kemik ve dişlere sahip olmanızı sağlar. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş olur. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller. Uzmanlara göre yetişkin kişilerin, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, hamile ve emziren kadınlar ile menopoz sonrası dönemde kadınların her gün 2 bardak süt tüketmeleri önemli. Her gün düzenli olarak içilen süt hafıza, zeka ve konsantrasyon yeteneğinizi arttırır. Vücut ağırlığımızın sadece yüzde 2 ila 3’ü oranında ağırlığı olan beyin, günlük kalorilerimizin ortalama yüzde 25 – 30’unu harcıyor. Süt beyin için de faydalı ve beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. İçerdiği yüksek protein ile vücut dokularının gelişmesine yardımcı olan süt odaklanma yeteneğini ve hafızayı güçlendiriyor.

Çocuğun bebeklikten gelişim dönemine kadar uzanan süreçte anne sütünün bebek gelişimi üzerindeki etkisi büyüktür. Annenin sağlıklı beslenebilmesi ve gerekli proteinin yüksek bir oranını doğal inek sütü içerek tamamlamalıdır. Kilo alan kişilerde yağlanma göbek ve bel bölgesinde oluşmaya başlar. Yapılan araştırmalara göre; orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı kişiye özel beslenme programında, günde 2 bardak süt tüketmek yağ yakımı için yeterli oluyor. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda, sütün içindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azaltarak kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olduğu ortaya konmuş. Süt, içerdiği kaliteli protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Uzmanlar yaptığı bilimsel çalışmalarla orta yaştaki erkek ve kadınların süt tüketiminin tip 2 diyabet riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Günlük düzenli olarak tüketilen süt kan kolesterol miktarı yönetiminde vücudumuza yardım eder. Böylece yüksek olan kolesterol miktarı dengelenmiş olur.

Hipertansiyon tedavisinde sütün olumlu etkileri biliniyor. Hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçların olası olumsuz etkilerini azaltmada sütün yararları olduğu saptanmış. Yağsız ya da yüzde 1 yağ içeren süt vücuda daha fazla kalsiyum sağlıyor. Kalsiyum da tansiyonu yüzde 3-10 arasında, daha da önemlisi kalp-damar hastalığı riskini yüzde 15 e kadar azaltabiliyor. Kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonları artar. Bu gibi hastalıkları önlemek için içeriğinde 40’tan fazla besin öğesi bulunan süt içildiğinde bağışıklık sistemi güçlenir. Sütte, temel besin maddeleri protein, yağ, süt şekeri, mineral maddeler ve vitaminler bulunur. Sütün içerisinde bulunan yağ çok zengin bir enerji kaynağıdır. Düzenli bir şekilde günde en az bir bardak sütün, çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.