Çiğ süt, çimenler ile beslenen ineklerden alınan, pastörize ve homojenize edilmemiş süt demektir. Bu işlemlerden geçmemesi sayesinde çiğ süt vitamin, mineral, yağ asidi ve doğal enzimlerin tamamını içermektedir.

ÇİĞ SÜT, UHT ve  ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ SÜT ARASINDAKİ FARKLAR

Pastörizasyon, kapalı sistemlerde gerçekleştirilen bir ısıl işlem tekniğidir. Pastörizasyon, sütün 72°C’ta en az 15 saniye (veya eşdeğer şartlar) tutulmasıyla gerçekleştirilir.

UHT yöntemi, uzun ömürlü sütlerin üretiminde kullanılan, sütün 135-150°C arasında değişebilen yüksek sıcaklıklarda 2-6 saniye tutulmasıyla gerçekleştirilen ve aseptik paketlemeyle son bulan bir üretim yöntemidir. UHT sütlerin raf ömrü, ambalajı açılmadığı taktirde oda sıcaklığında 4-5 aydır.

Sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan pastörizasyon ve UHT’nin bazı hastalık yapan bakterileri ortadan kaldırırken, faydalı bakterileri de yok ettiğini uzmanlarca söylenmektedir. Sütün içindeki faydalı bakteriler hastalık yapmadıkları gibi, birçok hastalığı da önleyerek sütün kesilmesini ve ekşimesini sağlar.

Yine uzmanlarca pastörizasyonun, sütün vitamin ve mineralle zenginleşmesini engelleyerek sindirim enzimlerini tahrip ettiği; homejenizasyon sırasında uygulanan basıncın da süt proteinlerinin moleküler yapısını büyük ölçüde değiştirdiği belirtilmektedir. Süte uygulanan bu yöntemlerin günümüzde giderek artan alerjik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıkları tetiklediği; çocuklarda kronik orta kulak iltihabı, ileri yaşlarda da diyabet, astım ve multiplskleroz gibi ”otoimmün-kendi dokularını tahrip edici” hastalıklara yakalanmasına yol açtığı iddia edilmektedir.

Çiğ süt, süt kullanımı açısından uygun şartlarda(beslenme, denetim, modern ve teknolojik sistemler vb.) tüketici ile buluştuğu noktada, bugün en sağlıklı süt olarak nitelendirilmektedir.

Sevdiğin Çiftlik sütünün çiftlikten evinize geldiği süreç, hayvanlarımızın beslenmesiyle başlıyor. Hayvanlarımızı bölgemizde bulunan tarlalardan elde ettiğimiz %100 kendi ürettiğimiz ürünler olan yonca, mısır, saman ve yemlerle besliyoruz. Sağımı modern, hijyenik ve konforlu şekilde el değmeden yapıyoruz. Sütümüz hiçbir işleme uğramadan soğuk zincir prosesine uygun, +4 derecede muhafaza ederek frigolu araçlar ile günlük taze çiğ sütü sizlere ulaştırmak için taşıyoruz. Doğallığı el değmeden, soğuk zinciri kırmadan taptaze ve en doğal haliyle markette günlük olarak sizlere sunuyoruz.